تهران، میدان رسالت، خیابان اسلام پناه، پلاک 18، واحد 2

02177187154, 02177187155,

کاربرد نورگیر سقفی چیست

توضیحات

نورگیر سقفی به یک ویژگی معماری و ساختاری در داخل ساختمان گفته می شود که باعث می شود از طریق آن بتوانیم نور طبیعی را به داخل فضاهای داخلی منزل و یا ساختمان هدایت کنیم. از لحاظ اجرایی، نصب نورگیر سقفی به طرق مختلفی امکان پذیر است. برای مثال، آن را می تواند در بالای سقف های تخت نصب کرد و یا اینکه از این نوع سقف در محوطه‌های نورگیر استفاده کرد. محوطه های نورگیر در واقع بخشی از یک ساختمان و یه شکل شفت (استوانه) هستند که از پشت بام شروع شده و بدون طبقه و یا مانع خاصی، تا کف زمین امتداد پیدا می کنند. نور طبیعی خورشید وارد این فضا شده و در بخش های دیگر ساختمان پخش می شود. از نورگیر سقفی برای مسقف کردن این محوطه‌های نورگیر نیز می توان استفاده کرد.

استفاده از نورگیر سقفی اگرچه مزایای متعدد و مختلفی را به همراه دارد، ولی اگر بدون دقت کافی اقدام به نصب و استفاده از آن کنید، ممکن است عواقبی به همراه داشته باشد. بنابراین، علیرغم وجود تمام مزایای استفاده سقف نورگیر، استفاده از آن ممکن است با برخی چالش ها نیز همراه باشد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

در گذشته یکی از چالش های نصب نورگیر سقفی، امکان چکه کردن آب بود. بارش های شدید، نشستن برف روی نورگیر سقفی و سنگین شدن آن، تغییر مداوم آب و هوا، گرم و سرد شدن سقف در طی ماه های مختلف، همگی باعث می شدند تا پس از چند سال چکه کردن آب از این سقف را شاهد باشیم. با این حال، پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر توانسته است این مشکل را حل کند. بنابراین، هنگام خرید نورگیر سقفی حتماً به کیفیت آن دقت ویژه ای داشته باشید. علاوه بر این، هنگام نصب نیز با دقت فراوان این کار را انجام دهید. چراکه با کیفیت ترین مدل ها نیز در صورتی که با دقت کافی نصب نشوند، پس از مدت کوتاهی به مشکل برخورده و شاهد چکه کردن سقف خواهید بود. به عنوان یک راهکار، توصیه می شود که سطح نورگیر سقفی هرگز صاف نباشد تا آب روی آن جمع نشود. در صورتی که سطح سقف را به صورت شیب‌دار بسازید، آب حرکت کرده و هرگز مشکل چکه آب را تجربه نخواهید کرد.

خیلی از افراد ترجیح می دهند تا در حمام نیز از نورگیر سقفی استفاده کنند تا نور طبیعی وارد محیط شود. ولی این اشتباهی بزرگ است و هرگز چنین کاری انجام ندهید. محیط حمام به شدت مرطوب است و باعث می شود این سقف طول عمر چندان بالایی نداشته باشد.


@image


اگر ساختمان شما در کنار جاده و یا مسیرهای پرتردد است، ممکن است تصور کنید که ورود بیش از حد سروصدا از طریق نورگیر سقفی تا حدی اذیت کننده باشد. برخی از افراد به همین دلیل تصمیم میگیرند تا از این نوع سقف استفاده نکنند. ولی این موضوع کاملاً قابل حل است و هیچ جای نگرانی ندارد. چراکه با استفاده از پیشرفت های تکنولوژیکی جدید، بسیاری از مدل های عایق صدا هستند و هیچ صدایی از آن ها عبور نمی کند.

طراحی و نصب نورگیر سقفی باید با دقت بالایی انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است نور بیش از حد وارد ساختمان شود و آن قسمت از ساختمان تا حدی غیرقابل استفاده شود. بنابراین، این موضوع مشکلی همه‌گیر نیست و تنها با دقت کافی در طراحی و نصب نورگیر سقفی قابل پیش‌گیری خواهد بود. با این حال، برخی شرکت های خارجی و معتبر امروزه مدل های مختلفی را تولید می کنند که قابلیت تنظیم نور را دارند! کاربران این مدل ها به راحتی می توانند میزان نور ورودی به داخل ساختمان را تنظیم کنند.

یکی دیگر از مشکلاتی که نصب غیراصولی نورگیر سقفی ممکن است به همراه داشته باشد، اتلاف انرژی است. یعنی در روزهای آفتابی ممکن است ساختمان شما بیش از حد گرم و در روزهای سرد نیز بیش از حد سرد شود.

منبع1

منبع2

منبع3

مقالات مرتبط

امروزه با آپارتمانی شدن ساختمان ها استفاده مهم و کاربردی از فضاهای پرت اهمیت بسیاری دارد از این رو میزان درخواست نورگیر های سقفی برای پوشاندن فضا های رو باز مانند سقف پاسیو ،سقف حیاط خلوت وفضا هایی مانند این دو بالا رفته است نورگیرهای سقفی علاوه بر مسقف کردن،آببند بودن و تا حدود زیادی عایق هوا و صوت بودن نور را نیز از خود عبور میدهند که نه تنها دمای فضا را عایق میکنند بلکه نور آن فضا را نیز نگه داشته وتاریک نمیکنند همچنین قابلیت اجرا به صورت ثابت و متحرک را دارند.

محصول مرتبط

پروژه مرتبط

فرم ثبت نظر

sayehroshan